Viking Mississippi

Loď Viking Mississippi spuštěna na vodu, firma míří do USA

Nová výletní loď Viking Mississippi byla 7. března 2022 spuštěna na vodu. Plavidlo představuje nejnovější expanzi společnosti Viking na severoamerický trh.

Švýcarská společnost Viking má co slavit, nová loď Viking Mississippi poprvé „vyplula“. V loděnici LaShip Edison Chouest Offshore ve městě Houma v Louisianě ji spustily na vodu. Nová osobní loď pro 386 hostů má vstoupit do provozu v červnu 2022 a plavit se po řece Mississippi mezi městy New Orleans a St. Paul.

Loď Viking Mississippi v loděnici LaShip Edison Chouest Offshore.
Loď Viking Mississippi v loděnici LaShip Edison Chouest Offshore.
Loď Viking Mississippi v loděnici LaShip Edison Chouest Offshore.
Loď Viking Mississippi v loděnici LaShip Edison Chouest Offshore.

Lodí Viking Mississippi společnost vstupuje na trh USA

Plavidlo představuje nejnovější expanzi známé evropské společnosti zabývající se říčními plavbami na severoamerický trh. Společnost již dříve vstoupila do segmentu oceánských plaveb a také expedičních plaveb.

Plavební společnost v čele s Torsteinem Hagenem plánuje svůj vstup na americký trh říčních plaveb již několik let. K tomu aby splnila americké předpisy, bude loď vlastnit partnerská společnost, kterou založil Edison Chouest Offshore. Viking totiž nemůže mít na plavidle žádný vlastnický podíl, a to z důvodu omezujících pravidel kabotáže v USA.

Výletní loď je speciálně navržená pro řeku Mississippi

Plavidlo bylo speciálně navrženo pro řeku Mississippi, přičemž čerpalo ze známých rysů říčních a zaoceánských výletních lodí společnosti. Plavidlo pojmenované Viking Mississippi o pěti palubách měří na délku 450 stop (cca 137 m) a je široké 75 stop (cca 23 m). Viking ji nazývá největší a nejmodernější výletní lodí operující v regionu.

Základní údaje lodi Viking Mississippi

  • Počet hostů: 386
  • Posádka: 148
  • Délka: 450 stop (cca 137 m)
  • Dosah: 75 stop (cca 23 m)
  • Třída: říční loď
  • Rok výroby: 2022

Ubytování pro cestující zahrnuje celkem 193 vnějších kajut v rozmezí od 268 čtverečních stop (cca 25 m2) do 1 024 čtverečních stop (cca 95 m2), včetně apartmá se soukromými verandami. Mezi další vybavení patří dvoupatrový zasklený salonek poblíž přídě plavidla a venkovní posezení. Kromě hlavního salonku a jídelny bude na lodi probíhat i alternativní stolování ve vnitřních a venkovních neformálních prostorech. K dispozici je také sluneční terasa s proskleným bazénem a okolo celé lodi je možné se procházet po „nekonečné promenádě“.

Plánek lodi, včetně představení kabin na webu společnosti: www.vikingrivercruises.com

Prezentační video projektu Viking Mississippi:

Loď Viking Mississippi je vystrojena podle přísných emisních norem

Viking Mississippi je vybavena řadou opatření pro maximalizaci energetické účinnosti a eliminaci emisí, včetně diesel-elektrického pohonného systému složeného z osmi dieselových motorů CAT C32 EPA Tier 4, z nichž každý pohání vodou chlazený generátor. Každá jednotka motoru/generátoru je samostatně namontována na speciálně navrženém dvojitém izolačním systému, který zajišťuje tichou a hladkou jízdu. O pohon se starají propulzory Voith se 6 lopatkami poháněné elektromotory s permanentními magnety. Plavidlo je také vybaveno příďovými propulzory a systémem čištění výfukových plynů, který snižuje hluk a emise.

„Je to hrdý okamžik, že se tato nová loď poprvé setkala s americkou vodní cestou,“ řekl Torstein Hagen, předseda společnosti Viking. „Naši hosté si dlouho přáli splout řeku Mississippi s Vikingem a my se velmi těšíme, až je letos v létě přivítáme na palubě. Jsme vděční našemu americkému partnerovi společnosti Edison Chouest Offshore, který pomohl uvést naši vizi objevování Mississippi na ‚vikinský způsob‘.“

Zdroj: maritime-executive.com, www.vikingrivercruises.com