MEGAJACHTY RUSKÝCH OLIGARCHŮ KONČÍ JAKO ZMRAZENÝ MAJETEK

Megajachty ruských oligarchů končí jako zmrazený majetek

Megajachty ruských oligarchů jsou v mnoha zemích vystaveny riziku zabavení. Světoví lídři tak chtějí vyvinout tlak na okolí diktátora Vladimira Putina.

Itálie zmrazila Megajachty ruských oligarchů za stovky milionů dolarů

Italský premiér Mario Draghi uvedl, že jeho země v rámci sankcí uvalených na invazi Moskvy na Ukrajinu zmrazila majetek v celkové výši stovek milionů dolarů, který patří nebo je napojen na několik ruských oligarchů.

Megajachta „Sailing Yacht A“ zabavena v Terstu

Plachetnice „SYA“ – neboli Sailing Yacht A patří mezi největší lodě svého druhu na světě. Megajachty ruských oligarchů
Plachetnice „SYA“ – neboli Sailing Yacht A patří mezi největší lodě svého druhu na světě.

Země v sobotu oznámila, že zabavila superjachtu za 580 milionů dolarů spojenou s ruským energetickým a hnojivovým magnátem Andrejem Igorevičem Melničenkovem. Motorizovaná plachetnice „SYA“ – neboli Sailing Yacht A – byla zabavena v pátek v severovýchodním přístavu Terst. Jachta o dělce 143 metrů patří mezi největší lodě svého druhu na světě. Tvoří ji osm palub a je vybavena podvodním pozorovací proskleným dnem. Oligarchův mluvčí řekl, že Melničenko nemá s válkou nic společného, ​​a proto by neměl být na sankčním seznamu.

Megajachta „Lady M“ zabavena v přístavu Imperia

66 metrů dlouhá jachta "Lady M" byla vyrobená v USA. Megajachty ruských oligarchů
66 metrů dlouhá jachta „Lady M“ byla vyrobená v USA.

Velikost a hodnota SYA převyšuje některé jiné italské zabavené jachty, ale i ty nejsou zrovna malými čluny. Jachta patřící ocelářskému magnátovi Alexeji Mordašovovi, který je považován za nejbohatšího muže Ruska, byla zabavena před více než týdnem v severoitalském přístavu Imperia. „Lady M,“ vyrobená v USA, je 66 metrů dlouhá a má šest luxusních reprezentačních místností. Odhady její hodnoty se liší, ale vyšplhaly se až na 70 milionů dolarů.

Megajachta „Lena“ zabavena v San Remo

Megajachta Lena byla zabavená v San Remo. Megajachty ruských oligarchů
Megajachta Lena byla zabavená v San Remo.

Miliardářský investiční guru Gennadij Timčenko nevyvázl bez újmy. Jeho jachta Lena, dlouhá „pouhých“ 38 metrů, byla zabavena v severovýchodním pobřežním městě San Remo.

Francie zabavila megajachtu „Amore Vero“

Megajachta Amore Vero v ceně 120 milionů dolarů. Megajachty ruských oligarchů
Megajachta Amore Vero v ceně 120 milionů dolarů.

Francouzské úřady zabavily jachtu Amore Vero (Pravá láska) v přístavu La Ciotat po provedené kontrole, která trvala několik hodin. Jachta dorazila na jih Francie 3. ledna a měla tam zůstat až do 1. dubna, zatímco na ní probíhaly nějaké opravy.

Amore Vero v ceně 120 milionů dolarů a o délce 85 metrů je spojena s Igorem Sečinem, generálním ředitelem ruské státní ropné společnosti. Plavidlo, dříve známé jako St. Princess Olga, postavil nizozemský stavitel lodí Oceanco a bylo dodáno v roce 2013.

Z Hamburku zřejmě neodpluje největší megajachta světa Dilbar

Největší megajachta světa Dilbar. Megajachty ruských oligarchů
Největší megajachta světa Dilbar.

Superjachta Alishera Usmanova bude chřadnout v doku v Hamburku. Její posádka a kapitán byli propuštěni z důvodů sankcí EU a USA, které znemožnily vyplácení jejich mezd. Poslední z obvykle 80členného personálu na Dilbaru, opustil 156 metrů dlouhou jachtu v pondělí 7. března. Nyní zůstane na lodi pouze zeštíhlená posádka, kterou zaměstnává přímo loděnice Luerssen, která loď postavila v roce 2016.

Zakrytá Megajachta Dilbar v suchém doku v Hamburku. Megajachty ruských oligarchů
Zakrytá Megajachta Dilbar v suchém doku v Hamburku.

Jachta, pojmenovaná po Usmanovově matce a objemově největší na světě, procházela v severoněmeckém městě přestavbou. Může se pochlubit 25metrovým bazénem a dvěma heliporty a podle amerického ministerstva financí má hodnotu mezi 600 miliony a 750 miliony dolarů.

„Vyzkoušeli jsme všechny způsoby, jak najít řešení, jak udržet tým na místě a chránit naše pozice, ale dostali jsme se na konec cesty možností,“ napsal kapitán megajachty Tim Armstrong ve zprávě pro posádku.

Evropská unie poté co minulý týden přijala sankce vůči šesti nejbohatším ruským jednotlivcům, včetně Usmanova, rozhodnutí označil za „nespravedlivé“ a „pomlouvačné“.

Megajachta „Luna“ je také na opravách v hamburské loděnici

Megajachta "Luna" Romana Abramoviče. Megajachty ruských oligarchů
Megajachta „Luna“ Romana Abramoviče.

Nejasná je také budoucnost další megajachty v loděnici Blohm+Voss. Více než 100 metrů dlouhá „Luna“ prý patří ruskému oligarchovi Romanu Abramovičovi. Také Britská vláda nyní rozhodla, že jeho majetek bude zabaven. Abramovič býval majitelem fotbalového klubu Chelsea, ale minulý týden oznámil, že chce klub prodat.

Megajachty ruských oligarchů v Hamburku jsou v rukou ministerstva

Přestože jachty nebyly zabaveny, nebudou moci v nejbližší době opustit hamburský přístav. Před odjezdem je potřeba tzv. vývozní povolení. Hamburský hospodářský úřad zdůraznil, že v Hamburku o této věci nebude rozhodnuto. Odpovědné jsou Spolkové ministerstvo hospodářství v Berlíně a Generální ředitelství cel v Bonnu.

Ministerstvo financí USA uvedlo, že označilo konkrétně jachtu Dilbar, stejně jako Usmanovův soukromý tryskáč, za „blokovaný majetek“. Najímání posádky a placení poplatků za dokování v amerických dolarech je zakázáno, uvedla společnost.