Ponorka B-39 zamířila do šrotu

Ponorka ze sovětské éry míří do šrotu, muzeum jí odepsalo

7. února 2022 zamířila do šrotu ponorka B-39, původně útočná ponorka sovětského námořnictva. Námořní muzeum v San Diegu, kde byla vystavena, už jí nechtělo.

B-39 byla dieselelektrická útočná ponorka sovětského námořnictva Projekt 641. V kódu NATO šlo o třídu Foxtrot, což byla třída největších nejaderných ponorek sovětského námořnictva. Webová stránka muzea popsala tuto třídu ponorek jako větší a výkonnější verzi německých ponorek z dob druhé světové války: „jednoduchá technologie, ale smrtící“.

Její kýl byl položen 9. února 1962 v loděnici Admirality v tehdejším Leningradu a uvedena do provozu byla 28. prosince 1967.
V roce 1994 byla z provozu vyřazena a prodána do Finska. Poté následovalo několik dalších prodejů, než 22. dubna 2005 dorazila do San Diega v Kalifornii a stala se exponátem Námořního muzea v San Diegu. V říjnu 2021, během pandemie Covid-19, se muzeum rozhodlo stáhnout ponorku ze své sbírky.
7. února 2022 zamířila ponorka na svou poslední cestu z USA do Ensenada v Mexiku, kde bude sešrotována.

Vnější trup ponorky neúnosně zchátral

Ponorka B-39 měla vnější trup již zchátralý.
Ponorka B-39 měla vnější trup již zchátralý.
Ponorka B-39 musela být pro transport obalena sítěmi.
Ponorka B-39 musela být pro transport obalena sítěmi.

Vnější plášť ponorky ze 70. let minulého století už nějakou dobu chátral. I když podle představitelů muzea celkový stav plavidla nebyl tak špatný jak vypadal. Vnitřní tlakový trup totiž zůstával stabilní. „To ale neznamená, že jeho stav je akceptovatelný pro umístění v expozici“ řekl pro server The San Diego Union-Tribune, Raymond Ashley, prezident a generální ředitel muzea. Jak dále dodal, ubírá to na kráse ostatních lodí ve sbírce muzea. Patří mezi ně plachetnice Star of India s ocelovým trupem, parní trajekt Berkeley, replika fregaty HMS Surprise a další ponorka, USS Dolphin. „Rozhodli jsme se nepřesouvat vzácné zdroje z historických plavidel ve flotile (muzea), která hodláme ponechat navěky, abychom prodloužili životnost Foxtrotu,“ uvádí muzeum na svých webových stránkách.


Právě si bezplatně čtete článek, který je pro vás jistě zajímavý

Získejte neomezený přístup k exkluzivnímu obsahu internetového magazínu Paluba.eu, zakupte si předplatné a staňte se členy našeho VIP klubu.
Podpoříte tím fungování jediného internetového magazínu v ČR, který se úzce specializuje na informace o lodní dopravě, vodních cestách a rekreační plavbě.
Zjistěte více informací o variantách předplatného a výhodách členství ve VIP klubu Paluba.eu


Ponorka se přesouvá na místo sešrotování:

Ponorka B-39 se také stala místem natáčení hollywoodského filmu. V roce 2013 byl použita k natáčení snímku „Phantom“ s Edem Harrisem a Davidem Duchovnym v hlavních rolích. Tento film byl považován za první film o ponorce, který byl na ponorce skutečně natočen. Někteří herci a štáb mohli potvrdit realističnost pobytu v ponorce – během tří týdnů, které strávili prací ve stísněných prostorách, trpěli klaustrofobií.

Ponorka třídy Foxtrot, specifikace:

 • Výtlak: vynořená 1 953 t, ponořená 2 475 t
 • Délka: 89,9 m
 • Šířka: 7,4 m
 • Ponor: 5,9 m
 • Pohon:
  3 vznětové motory Kolomna 2D42M (1 500 kW)
  3 elektromotory – 2 × 1 007 kW a 1 × 2 000 kW
  3 hřídele, na každé vrtule se šesti listy
 • Pomocný motor: 1 × 130 kW
 • Rychlost: vynořená – 16 uzlů (30 km/h), ponořená – 15 uzlů (28 km/h)
 • Doba nepřetržitého ponoru: 3–5 dní
 • Hloubka ponoru: 246–296 m
 • Posádka: 12 důstojníků, 10 poddůstojníků, 56 námořníků
 • Výzbroj: 10 torpédometů (6 příď, 4 záď), celkem až 22 torpéd
Ponorka B-39 - pohled do strojovny na motory Kolomna 2D42M
Ponorka B-39 – pohled do strojovny na motory Kolomna 2D42M
Ponorka B-39 - pohled na příďové torpédomety
Ponorka B-39 – pohled na příďové torpédomety

Zdroj: en.wikipedia.org, www.sandiegouniontribune.com