Speciální loď Voltaire

Speciální loď Voltaire pro novou generaci větrných turbín

Právě spuštěná speciální loď Voltaire je největší svého druhu. Její velikost musela udržet krok s větrnými turbínami, jelikož se vyrábějí stále větší a větší.

Belgická společnost Jan De Nul si nechala postavit v loděnici COSCO Shipyard v Nantongu v Číně speciální loď. Plavidlo se jmenuje „Voltaire“ a bude se používat při stavbě větrných turbín v rámci pobřežních elektráren. Je to takzvaná „jack-up“ instalační loď, která se může pomocí dlouhých pilot zapřít o mořské dno a poté se celá zvednout z vody. Je to v podstatě stejný způsob, jaký používají jeřáby na pevnině pomocí svých stabilizačních vzpěr.

Speciální loď se může pomocí dlouhých pilot zapřít o mořské dno.
Speciální loď se může pomocí dlouhých pilot zapřít o mořské dno.

Voltair má k dispozici čtyři „nohy“ o délce 130 metrů. To lodi umožní dosáhnout stabilních pracovních podmínek v hloubce vody až 80 metrů, zároveň může nést náklad o váze až 16 000 tun. Pro samotnou stavbu turbín je určen hlavní jeřáb s nosností přes 3000 tun.

Speciální loď musela vyhovět rostoucím požadavkům trhu

Se zvyšující se poptávkou po dekarbonizaci a po levnější zelené elektřině se větrné turbíny na moři, a součásti jejich základů, nadále rychle zvětšují. Nyní nastává doba, kdy jejich rozměry do značné míry přerostou stávající možnosti instalačních firem.

Na speciální loď Voltaire již čeká její první úkol. Ve Spojeném království se bude podílet na výstavbě větrné farmy Dogger Bank o výkonu 3,6 GW. Bude to největší pobřežní větrná farma na světě. Voltaire přepraví a společně s další novou jeřábovou lodí společnosti „Les Alizés“ nainstaluje celkem 277 turbín GE Haliade-X 14MW. Největší pobřežní větrná farma na světě vyrobí dostatek energie pro napájení až 6 milionů domácností ročně – to je přibližně 5% britské spotřeby elektřiny.

Turbíny v nové větrné farmě budou mít téměř neuvěřitelný průměr rotoru 220 metrů. To ale není vše, aktuálně se připravují turbíny s průměrem 242 metrů! Více viz tabulka:

Tabulka s rozměry větrných turbín, které bude stavět speciální loď Voltaire.

Základní specifikace speciální lodi Voltaire:

  • Délka: 169.3 m / 181.78 m (včetně heliportu)
  • Šířka: 60 m
  • Maximální ponor: 7.5 m
  • Hlavní generátorové sady:
    Vznětové motory: 4 x 3,535 kW, 4 x 2,650 kW
    3 x 6,600 V, 50 Hz
  • Emise: ULEv (Ultra Low Emission vessel), IMO Tier III, Euro stage V, Inland Waterway (using DPF)
  • Hlavní pohon: 4 x azimuth thrusters 3,000 kW
Celková výška zařízení převyšuje Eiffelovu věž v Paříži. Speciální loď Voltaire
Celková výška zařízení převyšuje Eiffelovu věž v Paříži

Zdroj: www.jandenul.com