Filmové záběry ponorky "Che"

Kapitán narko-ponorky dostal 11 let, seriál bude na Amazonu

Kapitán a další dva členové posádky mediálně známé narko-ponorky dostali od španělské justice tresty 11 let vězení. Seriálové drama a dokument nabídne Amazon.

Soud ve španělské Ponteverdě považuje za prokázané, že členové posádky v období od září do listopadu 2019 jednali „ve službách mezinárodní zločinecké organizace překupníků narkotik a přepravili zásilku kokainu po moři z Brazílie do Španělska. Provedli to pomocí polo-ponorného plavidla, jehož posádky byli součástí a ze kterého měli také drogu vyložit.“ Soud dále uvádí, že loď přepravila 3068 kilogramů kokainu, jehož cena na nelegálním trhu by činila 123 244 573 eur.

Soud odsoudil také další členy zločinného spolčení. Jeden z nich byl odsouzen k devíti letům za to, že řídil akci v zázemí. Tři zbývající spolupracovníci dostali po sedmi letech vězení.

První narco-ponorka v Evropě

24. listopadu 2019 se dostal na titulní stránky novin po celém světě, 21,5 metrů dlouhý laminátový člun. Plavidlo ve tvaru ponorky uvízlo v jedné ze zátok v Galicii na severozápadním pobřeží Španělska.
Byla to první objevená narko-ponorka v Evropě. Tento objev upozornil na další úroveň obchodu s drogami.

Přitažení narco-ponorky do přístavu.
Přitažení narco-ponorky do přístavu.
Nrco-ponorka připravená na převoz.
Nrco-ponorka připravená na převoz.

V momentě objevení bylo překvapené policii pouze jasné, že půl metru nad vodou ční šedá příď zvláštního plavidla. I pro samotného kapitána narko-ponorky Agustína Álvareze, byl břeh zátoky v Galicii jen rychlý a improvizovaný „plán C“. Plavidlu totiž již docházelo palivo a dva předchozí pokusy o setkání s čluny drogového kartelu ztroskotaly.

Agustín Álvarez, 31letý bývalý španělský amatérský šampion v boxu byl zoufalý a vyčerpaný. Měl za sebou 3500 mil extrémní plavby a navíc přejezd trval téměř dvakrát tak dlouho, než bylo plánováno. Álvarez se proto obrátil na tři kamarády z dětství. Jeho poslední nadějí bylo, že mu pomohou dostat kokain a jeho posádku do bezpečí. Tento plán už se ale neuskutečnil.

„Podmínky na moři znamenaly, že poloponorná loď nebyla schopna dopravit drogy na druhé plavidlo,“ uvedla v prohlášení policie. „Členové jeho posádky poté zamířili k pobřeží, kde plavidlo potopili a opustili. Manévr byl detekován hlídkou Guardia Civil pomocí brýlí pro noční vidění, která poté zaznamenala místo příjezdu lodi a následný útěk její posádky.“ Policie dále uvedla, že jedna osoba byla na místě zatčena v neoprenu, zatímco další byla na útěku zadržena později. Místo pobytu třetího zůstává neznámé.

Dva zadržení na místě byli jihoameričtí bratranci, kteří neuměli moc plavat. Kapitán Álvarez byl rychlejší a podařilo se mu skrýt v nedalekém opuštěném domě. Jeho skrýš policie odhalila po pěti dnech pátrání.

Příběh narco-ponorky má svůj seriál

Minulý měsíc publikoval Javier Romero, novinář Voz de Galicia, který se specializuje na drogovou kriminalitu, knihu Operation Black Tide. Pečlivý popis tohoto epického, a přesto odsouzení hodného podniku. Na konci měsíce únor přinese služba Amazon Prime Video dramatickou sérii inspirovanou případem pod stejným názvem Operation Black Tide. V březnu pak na sérii naváže čtyřdílný dokument.

Trailer k seriálu Operation Black Tide:

Novinář Romero strávil dva roky zkoumáním případu, mluvil s policií i se známými odsouzených muž. Dozvěděl se, že Álvarez byl až druhou volbou kartelu na funkci kapitána ponorky. Jejich první španělský kandidát nabídku odmítl. Poté co přicestoval do Brazílie a plavidlo si prohlédl, práci nepřijal, navíc plán označil za sebevražednou misi.

Álvarez a dva bratranci z Ekvádoru na nabídku však kývli. Strávili téměř měsíc namačkaní v temném a páchnoucím trupu člunu, společně se třemi tunami kokainu a 20 000 litry paliva. K jídlu měli energetické tyčinky, rýži a sardinky. Jako záchod posloužil plastový sáček.

Je těžko pochopitelné, jak tato trojice vydržela těch 27 nekonečných dnů. Jejich laminátový člun musel přečkat tři bouře a téměř se srazil s velkou lodí. Dnes je narko-ponorka „Che“ vystavena v muzeu Národní policejní akademie v Ávile.

Ponorka "Che", vystavená v policejním muzeu.
Ponorka „Che“, vystavená v policejním muzeu.
Popis sekcí narco-ponorky.
Popis sekcí narco-ponorky.

Novinář Romero ponorku viděl na vlastní oči „Je to hrozné,“ říká. „Je to nepopsatelně klaustrofobické. Jen to ukazuje, jak málo drogovým kartelům záleží na lidech. Je to jednoduše krutá a smrtelná past.“

Zdroj: www.theguardian.com