Trajekt bez kapitána! První ostrý test autonomního plavidla

Japonští vývojáři použili 222 metrů dlouhý trajekt k provedení demonstračního testu. Autonomní plavidlo zdolalo na moři 240 kilometrů „bez kapitána“.

17. ledna 2022 – Test byl proveden na trase ze Shinmoji v Severním Kjúšú do Iyonady, která trvá přibližně 7 hodin, a při maximální rychlosti 26 uzlů. Trajekt byl vybaven vysoce přesným senzorovým systémem pro analýzu obrazu s infračervenými kamerami, které dokážou detekovat jiné lodě i ve tmě. Automatizovaný lodní navigační systémem SUPER BRIDGE-X obsahuje funkci automatického vyhýbání se, a pokročilým automatickým systémem kotevních manévrů v přístavu. Tento operační systém může autonomně provádět otáčení plavidla a manévry při zpětném chodu, které jsou obtížné i pro lidskou obsluhu.

Jedním z největších problémů pro plně automatizované plavidlo prozatím zůstává predikce poruch, a ve vývoji se také testují zdokonalené technologie monitorování motoru. Projekt také vyvíjí různé další technologie nezbytné pro podporu plně autonomní navigace, včetně platforem pro pokročilé zabezpečení dat a k ochraně navigačních dat používaných pro monitorování a podporu na pevnině.

Test prvních plně autonomních lodních navigačních systémů na trajektu provedla The Nippon Foundation, Mitsubishi Heavy Industries Group company Mitsubishi Shipbuilding Co., Ltd., and Shin Nihonkai Ferry Co., Ltd.

Výzkum a vývoj plně autonomní lodní navigace je určen k řešení námořních problémů, včetně nedostatku posádky a prevence nehod. Podle vývojářů se očekává, že se autonomní plavba stane „odvětvím budoucnosti“, jehož prostřednictvím může Japonsko světu předvést své pokročilé technologie v oblastech, jako jsou informační a komunikační technologie, umělá inteligence a technologie analýzy obrazu.

„Jednalo se o první plně autonomní lodní navigaci na světě s velkým trajektem o délce přes 200 metrů s maximální rychlostí 26 uzlů. Doufám, že to povede k dalšímu vývoji směrem k praktickému využití. Stále však zbývá vyřešit mnoho problémů a věřím, že dnešní výsledky budou vodítkem k vytvoření mezinárodních pravidel pro plně autonomní plavidla.“ Sdělil Mitsuyuki Unno, výkonný ředitel The Nippon Foundation

Zdroj: www.nippon-foundation.or.jp