Vrak lodi Endurance

Vrak lodi Endurance nalezen, první záběry lodi od roku 1915

Expedice Endurance22 našla vrak lodi Endurance, lodi Sira Shackletona, která nebyla spatřena od té doby, co byla rozdrcena ledem a potopena v roce 1915.

Sto let po Shackletonově smrti byla Endurance nalezena v hloubce 3008 metrů ve Weddellově moři. Vrak lodi se nachází přibližně čtyři míle jižně od pozice původně zaznamenané kapitánem Worsleym. „Vzdáváme hold navigačním schopnostem kapitána Franka Worsleyho, kapitána Endurance, jehož podrobné záznamy byly neocenitelné při našem hledání vraku.“ Řekl Mensun Bound, ředitel průzkumu expedice.

Vrak lodi Endurance s téměř dokonale zachovalým kormidelním kolem.
Vrak lodi Endurance s téměř dokonale zachovalým kormidelním kolem.
Příď vraku lodi Endurance.
Příď vraku lodi Endurance.
Filmové záběry vraku lodi Endurance.

Tým expedice využíval polární výzkumné plavidlo SA Agulhas II, vlastněné ministerstvem lesnictví, rybolovu a životního prostředí JAR. „Jedná se o nejsložitější podmořský projekt, jaký byl kdy uskutečněn, a s několika světovými rekordy, které zajistily bezpečnou detekci Endurance. K dosažení tohoto úspěšného výsledku byly nasazeny nejmodernější podmořské technologie.“ Uvedl Nico Vincent, manažer projektu Subsea.

Vrak je chráněn jako historické místo a památník podle Smlouvy o Antarktidě, což zajišťuje, že během průzkumu a natáčení vraku se ho nikdo nedotkne ani jej nijak nenaruší. „Naším cílem pro expedici Endurance22 bylo lokalizovat, prozkoumat a nafilmovat vrak, ale také provést důležitý vědecký výzkum a spustit výjimečný informační program. Dnešní oslavy jsou přirozeně zmírněny světovými událostmi, a každý, kdo je zapojen do Endurance22, udržuje ty, jichž se tyto pokračující šokující události týkají, ve svých myšlenkách a modlitbách.“ Doplnil Donald Lamont, předseda Falklands Maritime Heritage Trust.

Více informací o původní expedici Sira Shackletona a o současné expedici obsahuje článek, který jsme uveřejnili zde:

Zdroj: endurance22.org