Lodní výtah na přehradě Orlík

Lodní výtah Orlík nově přepraví plavidla až do rozměru 8,5 x 3 m

Unikátní lodní výtah na přehradě Orlík je opět v pohybu. Při pravidelné zimní odstávce byl zvětšen přepravní vozík zdvihadla. Tato úprava umožní dalším 700 lodí registrovaných v ČR, které se dříve do vozíku nevešly, využít jeho služby.

Vozík výtahu prošel poslední rekonstrukcí v roce 1976 a od té doby 35 let pomáhal malým plavidlům překonat přehradu. Investor projektu Ředitelství vodních cest ČR a Povodí Vltavy, státní podnik ho nyní nákladem 1,14 mil. Kč vč. DPH inovovaly. Zvětšený vozík nyní převeze lodě do rozměrů 8,5 x 3 metru a hmotnosti 3,5 tuny. Přestože zvětšení vozíku mělo technická omezení, takže je jen o 50 cm širší, umožní tato změna přepravit o 700 lodí registrovaných v ČR více. Ty se totiž dříve kvůli své šířce do vozíku nevešly.

Lodní výtah na přehradě Orlík
Lodní výtah na přehradě Orlík

Lodní výtah na Orlíku je unikátní nejen v České republice, ale i v celé Evropě. Překonává výšku více než 70 m a přepravení lodi po 277 m dlouhé kolejové dráze trvá bezmála 20 min. Výtah byl postaven při výstavbě orlické přehradní hráze a způsob přepravy lodi se od té doby nezměnil. Vozík je ve stanici zanořen do vody tak, aby loď do něj vjela. Následně je přivázána, takže po jeho vynoření visí na kurtách. Přeprava po kolejích probíhá na sucho. V horní části dráhy je vozík vždy otočen, aby byla loď při zanoření vozíku v koncové stanici schopna pohodlného vyplutí.

Dráha výtahu je souběžná s nedokončeným velkým zdvihadlem pro čtyřicet pět metrů dlouhé lodě. Sem chtějí správci toku pustit plavidla za šest let, pak se zaměří na výstavbu slapské plošiny. Ta je poslední slabinou na vltavské cestě.