Ministerstvo zemědělství zamítlo plavební komoru Staré Město

Ministerstvo zemědělství zamítlo plavební komoru Staré Město

Ministerstvo zemědělství po odvolání několika subjektů rozhodlo o zrušení povolení stavby vodního díla „Plavební komora Praha – Staré Město“.

Nová plavební komora, která měla být postavena na Vltavě u Dětského ostrova, dostala od stavebního úřadu původně povolení. Záměr Povodí Vltavy odsouhlasil zvláštní stavební úřad pražského magistrátu, ačkoliv se stavbou komory nesouhlasili politici městské části Praha 1 a 5 a ani magistrátu. Proti rozhodnutí se tak odvolali u ministerstva zemědělství, které nyní rozhodlo o zamítnutí povolení.

Záměrem bylo odlehčit plavební komoru Smíchov a umožnit rozvoj vodní dopravy

Projekt stavby nové plavební komory započalo původně připravovat Ředitelství vodních cest, z důvodu potřeby odlehčit stávající plavební komoru Praha – Smíchov. Dalším důvodem bylo umožnit rozvoj a plnohodnotné využití vodní dopravy v Praze a na celé Vltavské vodní cestě.

Plavební komora Praha – Smíchov je díky intenzivní osobní vyhlídkové lodní dopravě nejzatíženější plavební komorou ve střední Evropě. Počet proplavených plavidel za rok je průměrně 25 500 s měsíčním maximem více než 3 000 plavidel. Je zde pouze jediná plavební komora – ve špičkových měsících (květen – září) dochází k jejímu přetížení s nebezpečnou kumulací čekajících plavidel např. u Karlova mostu.

Přípravu akce až do fáze posouzení vlivů na životní prostředí EIA zabezpečovalo Ředitelství vodních cest ČR. Následně další přípravu a realizaci projektu výstavby nové plavební komory investorsky zajišťuje Povodí Vltavy, státní podnik.

Zásluhy za zrušením povolení stavby plavební komory si připisují Zelení

Proti stavbě se v roce 2019 odvolalo hlavní město, Praha 1, Praha 5, Klub Za starou Prahu a Spolek Zdravý rozum. Poukazovali především na negativa předpokládaného silného nárůstu vodní dopravy v centru Prahy.

O kauze se zmiňuje i server Novinky.cz „Dělalo nás na tom roky celkem dost. Klub za Starou Prahu, Zelení, spolky. A v 2019 se podařilo po volbách iniciovat ta odvolání radnic,“ sdělil Právu člen pražských Zelených Vít Masare, kauzu podle něho objevil zastupitel Prahy 1 Petr Kučera (Praha 1 sobě, Zelení).

Server Zdopravy.cz připomněl prohlášení Prahy 5 z léta 2019 „Klidový prostor kolem Střeleckého ostrova, Dětského ostrova a Žofína by byl zničen. Pátá městská část ani místní nevidí pro Prahu 5 žádný přínos, pouze negativní dopady, který by další plavební komora přinesla.“

Ministerstvo zemědělství v době, kdy ho vedl soc. dem. ministr Miroslav Toman, nejprve stavbu nového zdymadla umožnilo. Kauzu pak řešily soudy, pražský městský soud vyhověl žalobě spolku a Prahy 5 a rozhodnutí ministerstva v září 2022 zrušil. A tak nakonec nyní musel jeho odbor vodohospodářské politiky konstatovat, „že není možné povolit stavební záměr“.

Parametry plavební komory Praha – Staré Město

  • Užitná délka: 55,0 m
  • Užitná šířka: 11,0 m
  • Užitná hloubka: 2,5 m
  • Překonávaný spád: 0,70 – 0,94 m
Nová paralelní vodní cesta ke stávající komoře Smíchov na druhé straně Dětského ostrova.
Nová paralelní vodní cesta ke stávající komoře Smíchov na druhé straně Dětského ostrova.

Nové zdymadlo má umožnit lodím vplutí proti proudu do zdrže Staroměstského jezu, což dnes není možné. Do zdrže lze nyní vplout pouze po proudu pomocí plavební komory Mánes, jako do „slepé uličky“. Stavbou tak vznikne paralelní vodní cesta ke stávající komoře Smíchov na druhé straně Dětského ostrova. Jde o více než sto let starý plán.

Dokument: Stanovisko Ministerstva kultury  -  záměr výstavby plavební komory je neakceptovatelný.

Dokument: Rozhodnutí Ministerstva zemědělství o odvolání - zamítnutí povolení záměru

Zdroj: www.novinky.cz, www.rvccr.cz