První německý terminál na zkapalněný zemní plyn byl uveden do provozu v přístavu Wilhelmshaven. Očekává se, že bude zemi zajišťovat zhruba 6% roční poptávky.
Zkapalněný zemní plyn (LNG) je jádrem německé strategie, která má nahradit dodávky plynu z Ruska. Příjezd lodi během prvních velkých mrazů letošní zimy ještě zdůrazňuje potřebu nových dodávek plynu poté co ceny energií přivedly evropské ekonomiky na pokraj recese.
Terminál LNG ve Wilhelmshavenu je tzv. Floating Storage and Regasification Unit (FSRU). Speciální loď, která dokáže odebírat kapalný plyn z tankerů, převádět ho zpět do plynného stavu a dodávat do plynárenské sítě. Podle smlouvy má nyní 294 metrů dlouhá FSRU loď s názvem „Höegh Esperanza“ pracovat s kapacitou 5 miliard m3 a pokrývat tak 6 % německých potřeb plynu. Vláda si plavidlo pronajala od norského rejdaře Hoegh LNG Holdings Ltd. na 10 let.
„Nyní se těšíme na dodání prvního pravidelného nákladu LNG na začátku ledna,“ řekl Peter Abdo, obchodní ředitel pro LNG a globální obchod ve společnosti Uniper SE, která bude FSRU provozovat. „Toto je další krok v aktivní podpoře německé vlády a zabezpečení dodávek pro Německo.“
Přechod Německa na LNG
Německá vláda si pronajala celkem pět FSRU za cenu asi 9,7 miliardy EUR. Další zařízení, které by letos v zimě mělo být otevřeno je státem pronajaté zařízení v Brunsbuettelu.
Těchto pět plavidel bude podle vládních odhadů schopno pokrýt asi jednu třetinu současné německé poptávky po plynu. Dodatečný plyn bude nezbytný k tomu, aby se zabránilo rychlému vyčerpání německých zásob uprostřed mrazivých teplot, které již nyní zvyšují poptávku po vytápění. Samotný Hoegh Esperanza může pomoci nahradit asi 11 % německého dovozu plynu z Ruska, uvedl Uniper.
(Připravuje se také soukromý terminál v přístavu Lubmin.)
Terminály také pomohou zásobovat další evropské země, zejména dále na východ, které jsou zranitelné sníženými toky plynu z Ruska, uvádí ministerstvo. Pomohou také zmírnit přetížení v dalších evropských přístavech zaplavených rekordní vlnou dovozu LNG.
Kancléř Olaf Scholz při otevření terminálu zdůraznil rychlost doby výstavby a zprovoznění, které by mělo sloužit jako model pro rozšiřování další infrastruktury v Německu: „Toto je nové německé tempo, kterým rozvíjíme infrastrukturu,“ řekl. Scholz. Do konce roku 2023 by kapacita pro dovoz plynu měla být více než 30 miliard m3. Dlouhodobé dodavatelské smlouvy s více dodavateli by tuto dodávku měly zajistit a zároveň nevyvolávat nové závislosti na jednotlivých dodavatelích. Německo bude v budoucnu získávat plyn především z Norska, USA a států Perského zálivu, jako je Katar.
Investice do LNG jsou v Německu stále kontroverzní téma, protože se země zavázala stát se klimaticky neutrální do roku 2045. Ekologické skupiny tvrdí, že spěch s ukončením závislosti na ruském plynu by mohl nakonec skončit oddálením ukončení spotřeby fosilních paliv na déle, než je nutné.
FSRU
Zemní plyn LNG dodávaný tankery v kapalné formě je na palubě FSRU (Floating Storage & Regasification Unit / FSRU) přeměněn zpět na plyn a čerpán na břeh. FSRU jsou obvykle zakotveny poblíž pobřeží trvale. Přijíždějící přepravce pak přečerpá LNG do lodi FSRU, která náklad uskladní a přemění na vysokotlaký plyn. FSRU mají schopnost být rychlejší, levnější a šetrnější k životnímu prostředí ve srovnání s instalací na pevnině, i když jejich kapacita je mnohem nižší.
LNG
LNG je zkratka pro Liquid nebo Liquefied Natural Gas, tedy kapalný nebo zkapalněný zemní plyn. Tam, kde není možnost přepravy potrubím, je zkapalňování účinnou alternativou přepravy plynu. Kapalným se stává při teplotách nižších než cca -160 °C, kdy přesná teplota závisí na složení zemního plynu. Bod varu a kondenzace hlavní složky metanu je -161,5 °C. Zemní plyn v kapalném stavu zabírá 600krát menší objem a může být skladován a přepravován odpovídajícím způsobem efektivněji ve vhodných tankerech.
Zdroj: marineforum.online, www.chemietechnik.de, gcaptain.com