Vláda ukončila projekt koridoru D-O-L, ruší územní rezervy

Vláda ukončila projekt koridoru D-O-L, ruší územní rezervy

Vláda ve středu 8. 2. 2023 na návrh Ministerstva dopravy zrušila územní rezervy pro projekt vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe.

„Zrušili jsme řadu historických usnesení vlád, které s megalomanským projektem počítaly. Chceme se věnovat smysluplnějším tématům jako je výstavba vysokorychlostních tratí, rekreační plavbě a samozřejmě dostavbě dálniční sítě. Tedy tomu, co má opravdu smysl,“ říká ministr dopravy Martin Kupka a dodal, že současná vláda nedala na přípravu kanálu ani korunu, celý projekt označil za nesmyslný.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš z České pirátské strany uvedl, že kanál je od nynějška mrtvý projekt. „Projekt není ekonomicky smysluplný a představuje obrovské riziko pro krajinu a její ekosystémy. Bylo by to ohromné plýtvání veřejnými prostředky i naším přírodním bohatstvím,“ uvedl. Zdůraznil, že uvolněné pozemky bude možné využít pro smysluplný rozvoj obcí.

Rozhodnutí vlády okomentoval primátor Ostravy Tomáš Macura:

Dlouhodobý zastánce koridoru Dunaj-Odra-Labe a podporovatel vodní dopravy a vodních cest Jan Skalický na svém Facebooku uvedl „V různých podobách je území pro DOL chráněno 150 let, prolomit tuto ochranu si nedovolili ani KOMUNISTI, ani Adolf Hitler. Takto poškodit vlastní zemi si dovolila až Vláda Petra Fialy. Projekt jako 1. v historii nepochopili a ani se nenamáhali jej pochopit. Jakákoliv naše snaha byla marná.“

Vodní koridor Dunaj–Odra–Labe je projekt mezinárodní vodní cesty, který spojuje řeky Dunaj, Odru a Labe pro vodní dopravu s dalšími přidruženými efekty (vodohospodářství, protipovodňová ochrana, energetika, rekreace a další). Kromě těchto řek má mít významnou roli v projektu řeka Morava – především již dříve splavněný úsek pro menší lodě podél Baťova kanálu.

Zdroj: www.mdcr.cz, cs.wikipedia.org