Britský film - Painted Boats

Filmová plavba pro opravdové srdcaře – Painted Boats (1945)

Překvapení, které se skrývá za nenápadným názvem britského filmu „Painted Boats“ je opravdu velké. Tato kanálová plavba od nás získává plný počet bodů!

Děj relativně krátkého snímku (63 minut) se zaměřuje na dvě rodiny, které žijí a pracují na nákladních kanálových člunech: „tradiční“ Smithové na své lodi tažené koněm a „moderní“ Stonerové na jejich motorizovaném plavidle. Navzdory některým názorovým rozdílům (pan Smith neschvaluje motorizované čluny, protože jak tvrdí, víří bahno a poškozují břehy kanálů) jsou vztahy mezi rodinami obecně harmonické.

Plavba na lodi Sunny Valley. Mary Smithová při obsluze zdymadla.
Mary Smithová při obsluze zdymadla.
Paní Smithová na vyzdobené lodi "Sunny Valley".
Paní Smithová na vyzdobené lodi „Sunny Valley“.
Pan Smith se zaslouženou sklenicí piva.
Pan Smith se zaslouženou sklenicí piva.
Plakát s názvem filmu "The Girl of the Canal" používaným v USA.
Plakát s názvem filmu „The Girl of the Canal“ používaným v USA.
Grafika k filmu Painted Boats
Grafika k filmu Painted Boats
ČSFD

Film Painted Boats můžete ohodnotit v Česko-Slovenské filmové databázi (ČSFD), kde také naleznete v pravém panelu odkazy na služby s nabídkou ke shlédnutí filmu.
(film je aktuálně dostupný ve službě Netflix)

Hlavní dějový prvek se točí kolem vzájemné přitažlivosti mezi Mary Smithovou a Tedem Stonerem, i když mají odlišný úhel pohledu na život na lodi. Mary oceňuje klidný rytmus tradičního života na kanálech, zatímco Tedovou ambicí je dostat se z kanálů pryč.

My samozřejmě dáváme za pravdu Mery a za svůj přístup k plavbě získává náš obdiv!

Kanálová plavba v unikátních záběrech

Pro nadšence vodních cest je film zejména unikátním hraným dokumentem, poskytující vzácně rozsáhlé filmové zobrazení dávno zaniklého způsobu života plavců na anglickém systému kanálů ve 40. letech 20. století. K vidění jsou takové perličky, jako například původní úmorná technika protažení člunu skrz plavební tunel. Pro natáčení filmu byl využit třetí nejdelší kanálový tunel v Británii: Blisworth Tunnel – s délkou 1,75 míle (2,82 km)

Knižní předloha filmu, ale i samotný film, má v Británii velkou zásluhu na zvýšeném zájmu o historii kanálů a jejich možnosti využití pro volný čas. Zachovalá část lodi „Sunny Valley“, kterou ve filmu potahuje kůň, je dokonce vystavena v muzeu kanálů – Stoke Bruerne Canal Museum.