MS Princess Sophie ve Vídni

Ve Vídni již dva roky odstavená kabinová loď budí pozornost

Kabinová loď „MS Princess Sophie“ již nevezla žádné pasažéry po dobu nejméně dvou let. Odstavené plavidlo však již začalo budit pozornost veřejnosti.

Společnost která loď vlastní je v úpadku a i když je na lodi hlídka pověřená likvidátorem, došlo již k pokusům o vloupání a někdo se pokusil loď odvázat. Největší rozruch ve veřejnosti však vzbuzuje boční náklon lodi, který je způsoben nižším vodním stavem v Dunaji. Kabinová loď tak částečně leží na svažitém břehu řeky. Ekologové se obávají úniku ropných látek a upozorňují příslušné úřady.

Kabinová loď "MS Princess Sophie" na břehu Dunaje ve Vídni.
Kabinová loď „MS Princess Sophie“ na břehu Dunaje ve Vídni.
Kabinová loď "MS Princess Sophie" a patrné poškození výplní skla.
Kabinová loď „MS Princess Sophie“ a patrné poškození výplní skla.
Jméno lodi:PRINCESS SOPHIE
Předchozí jméno:PRINCESSE SISSI
Rok stavby:1994
Stavitel a loděnice / Země:Werft Sankt Barbara v Maasmechelen / Belgie
Majitel:European Cruise Line AG
(v likvidaci, pravděpodobný důvod je pandemie Covid 19)
Délka / Šířka / Ponor:D: 105,00 m / Š: 10,40 m / P: 1,30 m
Počet palub:3
Kapacita osob / Počet kabin:148 os. / 74 kabin
Hlavní motory:3x Deutz 816-V8 vznětový motor
Celkový výkon PS / KW:1500 PS / 1104 KW

Podle rakouského správce vodních cest (via donau – Österreichische Wasserstraßen-Gesellschaft mbH), ale žádné nebezpečí pro životní prostředí nehrozí. „Stav kontroluje každý týden příslušný úřad ve Vídni,“ uvádí se v písemném prohlášení.

Loď je ale trnem v oku rakouskému ministerstvu pro ochranu klimatu (BMK), které v prohlášení uvádí: „MS Princess Sophie sice legálně kotví na veřejném přístavišti na Dunaji ve Vídni. Tato situace je však z pohledu ministerstva ochrany klimatu neutěšená, proto se snažíme situaci rychle řešit.“ S konkurzním správcem je ministerstvo v pravidelném kontaktu, aby podpořilo rychlý prodej lodi.

BMK chce dále podniknout kroky, aby se podobné případy neopakovaly. „Ministerstvo proto plánuje zařadit do řádu vodních cest úpravu, kterou lze zakázat trvalé užívání veřejných pozemků.“

Zdroj: wien.orf.at