Průzkumné autonomní plavidlo VO:X Metiri

Autonomní plavidlo je úspěšně využíváno pro průzkum

Autonomní plavidlo o velikosti člunu operuje v místech, kam se běžné průzkumné plavidlo nedostane, pochvaluje si nizozemská firma Van Oord.

Plavidlo s názvem VO:X Metiri je 2,5 metru dlouhé a má velmi mělký ponor, tak aby mohlo sbírat data z průzkumu i z oblastí, kam se běžné plavidlo nedostane. To zároveň znamená nižší náklady a zvýšenou bezpečnost.

Autonomní plavidlo VO:X Metiri při plnění úkolu.
Autonomní plavidlo VO:X Metiri při plnění úkolu.
Model průzkumného autonomního plavidla od společnosti Demcon.
Model průzkumného autonomního plavidla od společnosti Demcon.

Proto je také plavidlo vybaveno autonomním navigačním systémem pro snížení závislosti na lidské obsluze. Člun má také pokročilý systémem řízení, který poskytuje lepší manévrovatelnost ve srovnání s podobně velkými bezpilotními plavidly.

Autonomní plavidlo bylo vyvinuto společností Van Oord ve spolupráci s dodavatelem špičkových technologií Demcon. A po úspěšném nasazení v projektech v Nizozemsku – při průzkumu na řece Rotte a v povodí poldru Spaanse v rámci projektu dálnice A16 v Rotterdamu, Van Oord uzavřel smlouvu se společností Demcon na druhé plavidlo.

Vyznačení řeky Rotte

Protože plně elektrický pohon generuje výrazně snížené emise, je možné člun bezpečně provozovat i ve vybraných ekologicky citlivých oblastech, jako jsou například nádrže na pitnou vodu. Pohon také zajišťuje nepřetržitou plavbu a průzkum po dobu až osmi hodin na jedno plné nabití.

Společnost Van Oord je globální dodavatel s více než 150 lety zkušeností a zaměřuje se na bagrování a námořní výstavbu, větrnou energii na moři, infrastrukturu na moři a infrastrukturu v Nizozemsku.

Autonomní plavidla jsou budoucností plavby, jak jsme například informovali zde:

Zdroj: www.vanoord.com