Jak ruský car Petr I. Veliký tajně dřel v nizozemském doku

– Aktualizace:

Jak ruský car Petr I. Veliký tajně dřel v nizozemském doku

V roce 1697 se Petr I. Veliký v utajení vydal na cesty do západoevropských zemí. Několik měsíců strávil v Nizozemí, kde inkognito pracoval jako lodní tesař.

Petr I. Veliký, známý též jako Petr Alexejevič (1672-1725), byl ruský car od roku 1682 až do své smrti, fakticky ale bez regentů vládl od roku 1689. Petr Veliký proslul svou snahou modernizovat Ruskou říši, a to v politickém, ekonomickém i kulturním směru. Rusko za jeho vlády skutečně vstoupilo mezi evropské velmoci.

Císař vyráží „inkognito“ na misi po západní Evropě

Petr I. Veliký - Portrét ruského cara a imperátora.
Petr I. Veliký – Portrét ruského cara a imperátora.

V roce 1697 se ve svých 25 letech Petr vydal „inkognito“ v rámci velké diplomatické mise na 18 měsíců dlouhou cestu po západní Evropě. Hlavním cílem mise bylo posílit spojenectví Ruska s řadou evropských zemí proti Osmanská říše v ruském boji o severní pobřeží Černého moře.

Car se také snažil najmout zahraniční specialisty pro ruskou službu a získat vojenské zbraně. Již v dětství totiž získával kvalitní vzdělání od zahraničních odborníků nizozemského a švýcarského původu.

Oficiálně byli na misi vysláni pověření velvyslanci, ve skutečnosti ji ale vedl osobně car Peter, který se výpravy účastnil pod falešným jménem Peter Michajlov. Jeho identitu se nedařilo vždy zamaskovat i z důvodu toho, že Peter patřil mezi nejvyšší muže v tehdejší Evropě (měřil 203 cm).

V průběhu cest se seznámil s technickým pokrokem. Kontaktoval se s významnými vojenskými a politickými osobnostmi, vědci, umělci, techniky a pozval je do Ruska, kde se měli podílet na celkové modernizaci země.

Petr I. Veliký se rozhodne od lodních tesařů vyučit řemeslu osobně

Kresba cara Petra v oděvu lodního tesaře.
Kresba cara Petra v oděvu lodního tesaře.
Kresba loděnice Holandské východoindické společnosti v Amsterdamu.
Kresba loděnice Holandské východoindické společnosti v Amsterdamu.

Pro vybudování silné námořní flotily potřeboval nejen sjednat spojenecké smlouvy, ale také získat v Nizozemí a Británii cennou technologii stavby lodí. Zejména Nizozemci měli jeden z nejsofistikovanějších provozů loděnic v Evropě. Překážkou v osvojení si jejich schopností bylo ale to, že většina jejich pracovních metod nebyla písemně zpracována a zaznamenána. Místo toho podle Petrových vlastních slov použili „míru intuice a nepsaného zvyku, kterou bylo obtížné kodifikovat“.

Nebojácný Petr, který byl během celého dětství těžce zkoušený probíhajícím mocenským bojem, kdy byl prakticky neustále v ohrožení života, se rozhodl konat osobně. Nastoupil sám inkognito jako lodní tesař v loděnicích. Nejprve pracoval krátce v docích ve městě Zaandam, následně přímo v Amsterdamu. Celkem v nizozemských loděnicích dřel celé čtyři měsíce.

Historický dřevěný Dům cara Petra

Dřevěný domek ve městě Zaandam, kde ruský císař Petr I. Veliký inkognito pobýval.
Dřevěný domek ve městě Zaandam, kde ruský císař Petr I. Veliký inkognito pobýval.

Nizozemské město Zaandam ležící v provincii Severní Holandsko uchovává významnou historickou vzpomínku na carův pobyt. Takzvaný Dům cara Petra je dřevěný dům z roku 1632 ve kterém panovník v rámci utajení pobyl osm dní. I když si car říkal poddůstojník Pjotr ​​Michajlov, byla jeho skutečná identita po několika dnech odhalena, a protože ho pak všude pronásledovali zvědavci, odjel raději do Amsterdamu.

Petrův krátký pobyt skromnou chaloupku velmi proslavil. Car se ještě na místo několikrát vrátil – jeho poslední návštěva byla v roce 1717. Po proslavení se dům stal turistickou atrakcí. Jeho návštěvní kniha obsahuje tisíce jmen, včetně císaře Napoleona Bonaparta v roce 1811.

Napoleon prý řekl po shlédnutí zdejšího malinkého carského příbytku, „že skutečně velikému není nic malé“. Domek i jeho interiér je opravdu hodně malý a je z podivem, jak tu „obrovitý“ car vlastně mohl pobývat. Dům navštívilo mnoho dalších významných osobností. Doposud tomu není jinak – pyšní se tu zápisem z 1. listopadu 2005 pořízeným do pamětní knihy V. V. Putinem.

Dřevěný dům postupem času získával ochranu před povětrnostními vlivy v podobě kamenné střechy a stěn. Vznikl tak muzejní chrám s původní dřevěnou chaloupkou uvnitř. Celý objekt je národní památkou a veřejnosti přístupný jako muzeum s historickou expozicí.

Přejít na webovou prezentaci muzea: Dům cara Petra

Nejen Petr I. Veliký, ale i samotné Rusko se v Nizozemí v mnohém inspirovalo

Nizozemsko nakonec tak sehrálo klíčovou roli v pomoci caru Petrovi přivést Rusko na moderní Západ. Během návštěvy Nizozemí Peter studoval stavbu lodí, urbanismus, hydrotechniku, stomatologii, anatomii, stavbu pevností a dokonce i módu. A to vše mělo za následek radikální transformaci Ruska a samotných Rusů. Země získala moderní námořnictvo a velkolepé nové hlavní město Petrohrad, doplněné kanály.

Památník cara „lodního tesaře“ Petra I. Velikého v Petrohradě v Rusko.
Památník „lodního tesaře“ cara Petra I. Velikého v Petrohradě v Rusku.

Zdroj: cs.wikipedia.org, www.svatosi.cz, wikijii.com, nl.wikipedia.org, www.europeana.eu

• Rubrika:

• Témata:

Valentýn 2025 v Praze

Nejnovější články magazínu

Sledujte nás na Facebooku