Maersk nasadí první velké kontejnerové plavidlo na metanol

Maersk nasadí první velké kontejnerové plavidlo na metanol

Společnost Maersk nasadí do provozu první velké kontejnerové plavidlo, na kterém lze jako palivo používat metanol. „Ane Maersk“ bude propojovat Asii a Evropu.

„Ane Mærsk“ je první z 18 velkých lodí firmy Maersk s možností plout na metanol. Další lodě ze série budou dodány v letech 2024 až 2025. Aktuálně se jedná teprve o druhou kontejnerovou loď s takovým pohonem na světě.

Kontejnerová loď vstoupí do provozu v únoru 2024, na lince AE7 spojující Asii a Evropu, linka zahrnuje přístavy v Šanghaji, Tanjung Pelepas, Colombu a Hamburku, přičemž její první cíl bude přístav Ningbo v Číně, uvedla společnost.

Kontejnerová loď postavená společností Hyundai Heavy Industries (HHI) v Jižní Koreji má jmenovitou kapacitu 16 000 kontejnerů (TEU) a je vybavena dvoupalivovým motorem umožňujícím provoz na metanol i bionaftu a konvenční palivo.

Časosběrné video nabízí pohled na sestavování dvoupalivového motoru pro novou sérii velkých zaoceánských kontejnerových lodí společnosti Maersk. Motor „MAN Energy Solutions engine“ sestavuje společnost „Hyundai Heavy Industries“.

Společnost Maersk má za cíl produkovat nulové emise skleníkových plynů

Logistická společnost Maersk si stanovila cíl „Net-Zero“ na emise skleníkových plynů do roku 2040 v rámci celého podnikání. Pro pokrytí první plavby plavidla společnost již zajistila dostatek zeleného metanolu. A jak společnost dále uvádí, pracuje na řešeních, jak získat další zdroje pro období 2024-25 pro budoucí flotilu plavidel na methanol.

„Nasazení prvního z našich velkých plavidel na metanol na jedné z největších světových obchodních cest, Asie – Evropa, je mezníkem na naší cestě k našemu cíli Net-Zero. S kapacitou plavidla 16 000 kontejnerů to bude mít významný dopad na úsilí našich zákazníků o dekarbonizaci jejich dodavatelských řetězců a těšíme se, že během roku 2024 uvedeme na tuto a další obchodní trasy více plavidel na metanol“. Uvedl Karsten Kildahl, obchodní ředitel ve společnosti Maersk.

V době nasazení plavidla „Ane Mærsk“ to bude druhé kontejnerové plavidlo na světě, které může plout na zelený metanol, prvním je místní obslužné plavidlo (Feeder ship) Laura Maersk, které bylo nasazeno do provozu v září 2023.

Plavidla této sériové řady jsou konstrukčně řešená tak, že nástavba s můstkem a ubytováním je umístěna v přední části plavidla.

Přehled plavidel objednaných společností Maersk

Maersk má objednáno 24 kontejnerových lodí. Všechna aktuálně objednaná plavidla budou vybavena dvoupalivovými motory a budou moci fungovat na zelený metanol.

  • 12 plavidel s kapacitou 16 000 TEU
  • 6 plavidel s kapacitou 17 000 TEU
  • 6 plavidel s kapacitou 9 000 TEU

Maersk je globální společnost v oblasti logistických služeb, působí ve více než 130 zemích a zaměstnává přes 100 000 lidí.

Zdroj: www.maersk.com