Trajekt Euroferry Olympia stále hoří

Trajekt stále hoří, pátrání po pohřešovaných je neúspěšné

Šance na nalezení pohřešovaných osob na hořícím trajektu „Euroferry Olympia“, se stále zmenšují. Trajekt je navíc nutné dostat do bezpečí, než se změní počasí.

Pátrání po pohřešovaných osobách na italském trajektu „Euroferry Olympia“, který od pátku hoří nedaleko řeckého ostrova Korfu, je extrémně komplikované. „Na vnější straně lodi měříme teploty kolem 600 stupňů. To člověk nemůže nic udělat,“ řekl v řecké televizi šéf zvláštního velení řecké civilní obrany Giorgos Mitsis. Po dvanácti lidech, kteří jsou na oficiálním seznamu pohřešovaných cestujících, není ani stopy.

Jak uvedla řecká média, tak ještě v sobotu odpoledne byly vidět husté mraky dýmu na míle daleko. Státní zastupitelství ostrova Korfu mezitím zahájilo prvotní vyšetřování. Jako první měl vypovídat kapitán a dva důstojníci. Dosud nedošlo k žádnému zatčení, uvedl státní rozhlas.

Podle informací z kruhů pobřežní stráže v Pireu pochází sedm pohřešovaných osob z Bulharska, tři z Řecka a po jedné z Turecka a Litvy . Byli to všichni řidiči kamionů, kteří strávili páteční noc, v době vypuknutí požáru, ve svých vozidlech v garážích – ačkoli to není povoleno…

Loď v sobotu odpoledne byla unášena severně od řeckého ostrova Korfu a několik námořních mil od albánského pobřeží. Remorkéry však mohou ovládat pohyby trajektu. Loď musí být brzy dopravena do bezpečného přístavu nebo zálivu. Počasí v oblasti katastrofy je v tuto chvíli dobré. V jižním Jadranu budou podle meteorologů od úterý vát větry o síle sedm.

Hlídkové lodě podle řecké pobřežní stráže také celou noc prohledávaly vody kolem ostrova Korfu a hledaly možné přeživší. Do bezpečí se zatím dostalo celkem 280 lidí. Devět lidí bylo lehce zraněno, jeden je na jednotce intenzivní péče kvůli těžkému nadýchání se kouře v nemocnici na Korfu, informoval státní rozhlas.

Trajekt byl během krátké chvíle v plamenech

Požár na trajektu na cestě z Igoumenitsa na severozápadě Řecka do jihoitalského přístavu Brindisi vypukl v pátek kolem 4:30 (místního času). Všichni lidé na palubě byli požádáni, aby okamžitě opustili loď. Během krátké doby byl trajekt úplně v plamenech.

Podle italské lodní společnosti Grimaldi, která trajekt vlastní, bylo na palubě registrováno 290 lidí: 239 cestujících a 51 členů posádky. Skutečnost, že podle pobřežní stráže byli mezi zachráněnými dva migranti z Afghánistánu, kteří se oficiálně neodbavili na trajektu, přiživila obavy, že další lidé nemuseli být ve skutečnosti zachráněni.

Většina lidí, kteří byli zachráněni, novinářům na místě řekla, že posádka trajektu jednala „koordinovaně a profesionálně“ a dostala lidi na záchranné čluny jako první. Poté je vyzvedla řecká pobřežní stráž a italská loď finanční stráže, která se v pátek náhodou nacházela v oblasti neštěstí, a odvezla je na Korfu.

O požáru trajektu jsme vás informovali v tomto článku:

Protestní dopis od řeckých řidičů kamionů o poměrech na trajektu

Existují ale také informace, že podmínky na palubě trajektu byly špatné. Sdružení řeckých řidičů kamionů už písemně protestovalo. Podle protestního dopisu, který byl zveřejněn v řeckém tisku, prý mimo jiné, nákladní vozy na auto-palubách při předchozích cestách parkovaly příliš blízko u sebe. Odboráři si také stěžovali, že nefunguje ventilační systém na parkovacích palubách a že není dostatek kabin pro počet přepravujících cestujících.

O příčinách nehody nejsou žádné informace. Ty budou určeny až poté, co bude loď dopravena do bezpečí, řekl řecký ministr pro obchodní plavbu Giannis Plakiotakis zpravodajskému kanálu Skai. Jakmile bude loď zajištěna, odborníci by se nejprve pokusili odčerpat palivo z vraku trajektu, aby zabránili úniku ropy, uvedl ministr.

Zdroj: www.spiegel.de