V Hamburku se potopil vyvazovací člun i s kapitánem

V Hamburku se potopil vyvazovací člun i s kapitánem

V přístavu Hamburk se ve středu večer srazil vyvazovací člun s tlačným soulodím. Člun se potopil i s kapitánem. Ve čtvrtek záchranáři našli mužské tělo.

Pravděpodobně se jedná o kapitána člunu, který byl po nehodě nezvěstný. Identifikace mrtvého stále probíhá, uvedl ve čtvrtek odpoledne policejní mluvčí. Policie však již dříve uvedla, že považuje za nemožné, aby se pohřešovaného podařilo zachránit živého.

Lodě se srazily u mostu Köhlbrand

Pátrací akce záchranářů u mostu Köhlbrand.
Pátrací akce záchranářů u mostu Köhlbrand.

Tlačné soulodí a vyvazovací člun se ve středu večer krátce po 18. hodině srazily u mostu Köhlbrand. Jedná se o jeden z nejdůležitějších úseků přístavu, tato část Labe je silně frekventovaná. Podle informací záchranářů vyvazovací loď vyplula z mola „Waltershof“ a chtěla přeplout na protější břeh. Kapitán tam chtěl vyzvednout kolegu. Uprostřed Labe se člun srazil s tlačným soulodím a okamžitě klesl pod hladinu.

Vyvazovací čluny jsou poměrně malá pracovní plavidla, která jsou určena k manipulaci s těžkými vázacími lany námořních lodí při vyvazovacím manévru. Čluny mají obvykle dvoučlennou posádkou.

Do hledání byli zapojeni potápěči, lodě i vrtulník

Do pátraní na místě neštěstí bylo vloženo velké úsilí záchranářů.
Do pátraní na místě neštěstí bylo vloženo velké úsilí záchranářů.

Hasičský sbor, DLRG a složky policie byli na místě neštěstí nasazeny celé hodiny, zasahovali potápěči, lodě, drony a vrtulník. Hledání bylo rozšířeno až na hlavní tok Labe o okolní břehy. Pátrání bylo krátce po 22. hodině odvoláno i proto, že proud učinil operaci pro potápěče nebezpečnou, vrak člunu se mohl nacházet v hloubce až 16 metrů.

Ve čtvrtek ráno se podařilo vyprostit potopenou kotvící loď pomocí speciálního jeřábu. V kormidelně bylo nalezeno mužské tělo.

Speciální plovoucí jeřáb vyzdvihuje potopený vyvazovací člun.
Speciální plovoucí jeřáb vyzdvihuje potopený vyvazovací člun.

Příčina neštěstí nejasná – hledají se svědci

Jak ke střetu došlo, nyní vyšetřuje Úřad státní kriminální policie a vodní policie. Žádáme každého, kdo by mohl k nehodě poskytnout informace, aby kontaktoval policii.

Černé dny v přístavu Hamburk

Bohužel šlo již o druhou závažnou nehodu lodi v Hamburku tento týden. O den dříve se v přístavu „Blumensandhaf“ potopila 80 metrů dlouhá vnitrozemská vodní loď „Alster“. O této události jsme informovali zde:

Zdroj: www.bild.de, www.welt.de, www.ndr.de