V Hamburku se potopila naložená vnitrozemská nákladní loď

V Hamburku se potopila naložená vnitrozemská nákladní loď

V hamburské čtvrti Wilhelmsburg se v přístavu potopila 80 metrů dlouhá, vnitrozemská nákladní loď „Alster“, naložená chloridem draselným. Nikdo nebyl zraněn.

Loď „Alster“ byla přes noc uvázána k přístavní hrázi v přístavu „Blumensandhafen“. Posádka tvrdě spala. V pět hodin ráno se velitel lodi a lodník probudili, protože se loď najednou začala naklápět. Podle policejního mluvčího plavidlo z dosud nejasných důvodů náhle nabralo vodu. Proč se tak stalo, se v současné době vyšetřuje.

Kapitán lodi utrpěl šok, pokus odčerpat vodu byl marný

Oba muži provedli tísňová volání a utekli na břeh. Odtud sledovali, jak se nákladní loď ponořila v 6:07 hod. Než však opustili loď, podařilo se jim ještě spustit čerpadla, aby se pokusili vyprázdnit trup. Jejich snaha byla ale bohužel marná. Příval vody byl silnější. Jak uvedl mluvčí hasičů, dvaapadesátiletý kapitán utrpěl šok a musel být ošetřen zdravotnickou záchrannou službou.

Loď, která předtím připlula z německého přístavu „Minden“, přepravovala v době havárie 1400 tun chloridu draselného (potašové soli) a v její nádrži bylo 3500 litrů nafty. Na místě zasahovala jednotka hasičů se svými hasičskými čluny „Praha“ a „Westphal“ a dalších 40 záchranných složek k zajištění místa neštěstí. Podle mluvčího uniklo malé množství paliva, proto byly kolem zasaženého plavidla preventivně umístěny ropné zábrany.

Hasiči odpoledne ukončili svůj zásah a tím událost předali majiteli lodi, hamburské přístavní správě (HPA) a úřadu životního prostředí. Potápěči získali první snímek poškozeného „Alsteru“ na dně Labe. Podle mluvčí HPA nyní majitel lodi pověří provedením záchrany specializovanou firmu. Přístav „Blumensandhafen“ zůstane až do odvolání uzavřen.

Do vody unikla z potopené lodi nafta

Potopená nákladní loď "Alster" v hamburském přístavu. Při odlivu je část lodi nad hladinou.
Potopená nákladní loď „Alster“ v hamburském přístavu. Při odlivu je část lodi nad hladinou.

Rozsah škod na životním prostředí zatím nelze definitivně předpovědět. „Do vody unikla nafta. Bylo kontaminováno asi 5000 metrů čtverečních vody,“ uvedla mluvčí agentury pro životní prostředí. Rozlitý ropný produkt zachytí takzvané absorbérové ​​bariéry, které fungují podobně jako houby. Když se naplní, bariéry jsou odstraněny z vody a řádně zlikvidovány. Podle aktuálního stavu není čerpání nutné.

Pokud jde o potašovou sůl, zdá se, že nebezpečí pro životní prostředí je také zvládnutelné. Podle hasičů se zatím žádná sůl z lodi nevysypala. Sůl, která se mimo jiné používá k výrobě hnojiva, je však rozpustná ve vodě. „Voda v nákladovém prostoru by mohla chlorid draselný pomalu rozpustit a koncentrovaný solný roztok se tak může dostat i do Labe,“ uvedla mluvčí úřadu životního prostředí. Rybám, řasám a dafniím však sůl příliš neškodí a proud solný roztok rychle naředí.

Tým Greenpeace, který zkoumal situaci na místě, však došel k trochu jinému závěru: „Pokud chlorid draselný unikne a dostane se do kontaktu s vodou, slanost Labe se zvýší nad normální rozmezí. To může vést k osmotickému šoku u vodních organismů, které nejsou zvyklé na zvýšenou slanost,“ uvedl expert Greenpeace. To znamená, že organismy jsou vystaveny velkému stresu a umírají.

Vnitrozemská nákladní loď "Alster" (ENI: 4020080). Základní rozměry: 80 metrů délka, 10 metrů šířka, 2,8 metru ponor.
Vnitrozemská nákladní loď „Alster“ (ENI: 4020080). Základní rozměry: 80 metrů délka, 10 metrů šířka, 2,8 metru ponor.

Zdroj: www.mopo.de