Modely vodních děl na Vltavě budou k vidění na ČVUT

Ředitelství vodních cest ČR a Fakulta stavební Českého vysokého učení technického v Praze poprvé představí veřejnosti modely nových vodních děl, které jsou významnou součástí hydraulického výzkumu nezbytného pro kvalitní řešení staveb na vodních cestách.

Ve středu 13.5.2009 od 17 hodin bude mít veřejnost možnost se poprvé seznámit s modelovým výzkumem, který pomáhá při stavbě vodních děl na českých vodních cestách. Celá akce proběhne v prostorách Fakulty stavební ČVUT, Thákurova 7, Praha 6 – Dejvice. Prohlídky s výkladem a praktickými ukázkami budou organizovány v hodinových intervalech až do 20. hodiny. Vzhledem k omezené kapacitě doporučují pořadatelé zájemcům, aby si své místo předem rezervovali na www.rvccr.cz nebo na telefonním čísle 267 132 801. Vstup zdarma.

V průběhu akce budou mít návštěvníci jedinečnou možnost nahlédnout do laboratoře, kde vznikají modely sloužící hydraulickému výzkumu, a diskutovat s odborníky. „Při řešení složitějších staveb na vodních cestách využíváme spolupráce s odborníky z ČVUT. Výzkum probíhá na modelech plánovaných vodních děl“ řekl tiskový mluvčí Ředitelství vodních cest ČR Václav Straka a dodal „Zájemci uvidí funkční modely vltavského jezu a nové plavební komory v Českém Vrbném u Českých Budějovic včetně ukázek zkoušek s modelovými plavidly.“

Průvodcem po zajímavých ukázkách v laboratořích budou experti z katedry hydrotechniky Fakulty stavební ČVUT. „Veřejnost bude mít možnost se seznámit s modelovým výzkumem, který pomáhá při stavbě vodních děl na českých řekách. Praktické ukázky využití modelů při řešení různých zadání hydraulického výzkumu jsou velmi poutavé a ocení je i laická veřejnost“ uvedl Dr. Ing. Pavel Fošumpaur, pracovník katedry hydrotechniky, Fakulty stavební ČVUT.

Vodní dílo - Střekov / Ústí nad Labem