Praha má nové kotviště lodí

Praha, 10. února 2009 – Ředitelství vodních cest ČR a sdružení firem Stavby silnic a železnic, a.s. a Zakládání staveb, a.s. dnes přestřižením pásky slavnostně zakončili výstavbu nového kotevního stání u pražského nábřeží Edvarda Beneše.

Nové kotevní stání je dlouhé 480 m a tvoří ho 25 ocelových dalb neboli kolmo do dna řeky zapuštěných ocelových konstrukcí určených k ukotvení plavidel. Dalby jsou propojeny plovoucím molem umožňujícím bezbariérový přístup na plavidla v celé délce kotevního stání. Na obou koncích mola jsou šikmé rampy umožňující bezbariérový výstup na nábřeží Edvarda Beneše. „Protilehlé nábřeží Na Františku je z hlediska osobní vodní dopravy dlouhodobě přetížené. Jde o nejfrekvento­vanější úsek vltavské vodní cesty v oblasti Prahy. Výstavbou nového kotevního stání jsme tento problém vyřešili.“ říká Miroslav Šefara, ředitel Ředitelství vodních cest ČR a dodává: „Nově je zde možné vyvázat až 15 plavidel velikosti na Vltavě dnes běžně používaných osobních lodí.“

Primárně bude nové kotevní stání sloužit pro zásobování, servisní služby a jako čekací stání výletních lodí. Zároveň ale také bude umožňovat výstup a nástup pasažérů. Tím výrazně vzroste kotevní kapacita v celé oblasti a vytvoří se rezerva pro další rozvoj rekreační plavby. Nové kotevní stání umožní i bezproblémové ukotvení kabinových lodí, které do Prahy připlouvají z celé Evropy a v současné době nemají kde přistát.

Velmi důležitou součástí nového kotviště jsou i nouzová chráněná vysokovodní stání, která v této části Vltavy dosud neexistovala. V případě příchodu povodní je nutné veškerá plavidla ze zdrže Helmovského jezu vyklidit do ochranných přístavů Smíchov a Holešovice. Pokud by se vyklizení plavidel v krizové situaci nepodařilo, bude možné nouzově až čtyři plavidla ukotvit právě k vysokovodním stáním na nábřeží Edvarda Beneše. Čtyři dalby, které jsou tvořeny vždy třemi ocelovými troubami zavrtanými a zabetonovanými do dna řeky, jsou vystrojeny úvaznými pacholaty rozmístěnými v pěti výškových úrovních po 1,5 m a dvěma ocelovými žebříky, které umožňují výstup na horní plato nábřeží. Lodě tak budou bezpečně ukotveny i v případě takových povodní, jaké Praha zažila v roce 2002.

Akce byla financována ze Státního fondu dopravní infrastruktury a celkové náklady dosáhly částky 65 mil. Kč.

Zdroj: rvccr.cz