Vrak lodi Endurance je nejhůře dostupný vrak všech dob. Také samotná expedice kterou vedl Ernest Shackleton byla obrovským dramatem. Nyní ale začíná mise nová.
„Shackleton se nikdy nevzdal“ upozorňuje Mensun Bound vedoucí průzkumu v rámci expedice Endurance22. Expedice, která spojuje přední světové mořské archeology, inženýry, techniky a vědce zabývající se mořským ledem.
Expertní tým má k dispozici jedno z největších a nejmodernějších polárních výzkumných plavidel na světě – SA Agulhas II. S touto lodí se budou snažit v mrazivých teplotách a drsném počasím proplout silným mořským ledem.
Cílem plavby, která započala 5. února 2022 jsou souřadnice 68°39′ 30”S, 52°26’30”W. Tyto koordináty si dne 21. listopadu 1915 zapsal do svého deníku kapitán lodi Endurance Frank Worsley. V tento den se Endurance pod tlakem ledu rozpadla a ve Weddellově moři potopila.
Shackletonova expedice
Sir Ernest Henry Shackleton (15. února 1874 – 5. ledna 1922) byl polárním badatelem zapojeným do několika britských expedic v Antarktidě na počátku 20. století. Shackleton byl například členem expedice na lodi Discovery pod vedením Roberta Falcona Scotta (1901–1904). Scott se později stal druhým dobyvatelem Jižního pólu, když ho o měsíc „předběhl“ Roald Amundsen.
Takzvaná Shackletonova expedice (anglicky: Imperial Trans-Antarctic Expedition)(1914 – 1917) byla pokusem o první pozemní přechod antarktického kontinentu. Pro expedici byla vybrána loď Endurance, postavená v Norsku a spuštěná na vodu 17. prosince 1912. Původně se jmenovala Polaris a byla speciálně navržena pro provoz ve vodách pokrytých ledem.
Expedice opustila Spojené království v srpnu 1914 a 5. prosince vyplouvala z ostrova Jižní Georgie směr Weddellovo moře. Loď ale brzy narazila na významnou ledovou pokrývku a 18. ledna 1915 na 76°34′ jižní šířky Endurance uvěznil led.
Bylo učiněno několik pokusů osvobodit loď z ledu, ale bez úspěchu. Do konce února teploty ještě klesly a tak plavidlo zůstalo definitivně zamrzlé. Členové expedice přečkali na palubě Endurance ještě několik měsíců, až do 27. října 1915, kdy Shackleton zavelel loď opustit.
Z expediční lodi Endurance se stává vrak
Shackleton napsal: „Byli jsme nuceni opustit loď, která je rozdrcena a není žádná naděje, že by mohla být opět opravena. Jsme živí a zdraví a máme zásoby a vybavení pro úkol, který před námi leží. Úkolem je dosáhnout země se všemi členy expedice. Je těžké popsat, co cítím.“ Na Endurance působil silný tlak ledu, který již odtrhl kormidlo a rozdrtil záď. Loď se nakonec rozpadla a 21. listopadu 1915 se potopila ve Weddellově moři.
28 mužů expedice bylo izolováno na unášené ploše ledu stovky mil od pevniny, bez prostředků komunikace s vnějším světem a s omezenými zásobami. Badatelé museli využít veškerou svou sílu, houževnatost a odvahu. Příběh o jejich přežití a záchraně je jedním z těch nejepičtějších.
Pomocí tří záchranných člunů z Endurance se muži nejprve přesouvali po ledu. Po dosažení okraje mořského ledu mohli na člunech konečně odplout na Sloní ostrov, kde bylo možné jako potravu využívat tuleně a tučňáky. Na ostrově se utábořili v chráněné zátoce pod převrácenými záchrannými čluny.
Shackleton a kapitán Worsley však věděli, že je nikdo na vzdáleném Sloním ostrově nezachrání. Proto utvořili malou skupinu, která se vydala na plavbu v jednom z otevřených člunů. Jejich cíl byl ostrov Jižní Georgie, kde se nacházela velrybářská stanice.
Kapitánu Worsleymu, jehož jedinou nautickou pomůckou byl sextant, se podařilo se člunem překonat 800 mil divokého Jižního oceánu. Sir Ernest poté ještě musel zdolat dosud neprobádané hory a ledovce, než se konečně dostal k norským velrybářům.
Záchranné mise k vyzvednutí uvízlých členů expedice na Sloním ostrově byly několikrát zmařeny silným mořským ledem. Konečně 30. srpna 1916 byl čtvrtý pokus úspěšný. Členy výpravy ze Sloního ostrova odvezl chilský remorkér „Yelcho“ do bezpečí v Punta Arenas.
Cíl expedice – vrak lodi Endurance
Vrak lodi Endurance zůstává jedním z nejikoničtějších ze všech vraků a od potopení v roce 1915 nebyl nikdy nalezen. Cílem expedice je se ho pokusit lokalizovat, prozkoumat a nafilmovat.
Vědecký tým Endurance22 spojuje vědce zabývající se mořským ledem, oceánografy, meteorology a námořní inženýry, aby prozkoumali antarktický mořský led. Tím prohloubí naše chápání změn životního prostředí v prostředí Weddellova moře a zároveň poskytnou údaje, které pomohou vrak najít. Údaje shromážděné z tohoto vědeckého výzkumu také pomohou zlepšit budoucí navigaci v mořském ledu.
Na palubě je také sedmičlenný mediální tým, který zaznamená přípravu expedice, samotnou cestu a hledání, stejně jako historii, vědu a další témata, která se s misí pojí. Informace z expedice jsou již nyní zveřejněny a průběžně doplňovány v kvalitní webové prezentaci: endurance22.org
Výzkumné plavidlo SA Agulhas II
Weddellovo moře, které se rozkládá na ploše přibližně 2,8 milionu kilometrů čtverečních mezi Jižními Shetlandskými ostrovy a kontinentem Antarktida, patří mezi nejdrsnější a nejzrádnější prostředí na světě.
V oblasti, ve které se bude výprava Endurance22 pohybovat, z velké části dominuje silný mořský led a masivní ledové šelfy. Je to hrozivé a extrémní prostředí, do kterého se mohou dostat pouze speciálně vyztužené lodě, jako je SA Agulhas II.
Z tohoto výzkumného a logistického plavidla bude mise řízena. Vlastníkem plavidla je Ministerstvo pro lesnictví, rybolov a životní prostředí jihoafrické vlády (DFFE).
Plavidlo třídy Polar Class 5, postavené v roce 2012 ve Finsku, je jedno z největších a nejmodernějších na světě. Loď dokáže prorazit metr tlustý led při plavbě rychlostí pěti uzlů. Je vybavena širokou škálou vědeckých laboratoří a zařízení, proto poskytuje výkonnou a efektivní platformu pro multidisciplinární výzkum.
Loď SA Agulhas II je registrována v Kapském Městě a je provozována společností African Marine Solutions Ltd. 45 členů posádky včetně zkušených polárních lodivodů pochází z JAR. Plavidlo je 134 metrů dlouhé a 22 metrů široké. O pohon se stará dieselelektrický systémem s výstupní kapacitou 12 000 kW. Byla postavená ve Finsku v roce 2012, to je přesně 100 let poté co byla v roce 1912 postavena loď Endurance.
Aktualizace z 9. 3. 2022:
Zdroj: endurance22.org