Ruská špionážní loď Yantar.

Ruská špionážní loď vyplula, motá se u internetových kabelů

Ruská průzkumná a špionážní loď Yantar se objevila u atlantického pobřeží Irska a potuluje se v blízkosti podvodních transatlantických internetových kabelů.

Loď Yantar spojená s ruským námořnictvem se objevila u atlantického pobřeží Irska. Mluvčí irských obranných sil uvedl, že irské námořnictvo o lodi ví. Loď nese řadu hloubkových ponorek a sonarových systémů a byla podezřelá z operací u podmořských kabelů již dříve.

Yantar zaujal nehybnou pozici mezi dvěma podmořskými internetovými kabely v úterý ráno. Podle pozic AIS, shromážděných MarineTraffic.com se loď přesunula do pozice mezi kabely kolem 4:00 místního času. Zůstala tam většinu středy, než se vydala na jihozápad.

Několik hodin před zastavením změnila kurz tak, aby byl paralelně s trasou podmořského kabelu „Celtic Norse“. Dalším blízkým kabelem je „AEConnect-1“, který vede mezi Irskem a Spojenými státy. Je možné, že se v okolí nachází i další podvodní infrastruktura.

Trasy podmořských kabelů.
Trasy podmořských kabelů. Pro detailní prohlížení přejděte na: www.submarinecablemap.com.

Yantar „loď pro zvláštní účely

Podle analýzy dostupných údajů, Yantar opustila základnu Olenya Guba v ruské Arktidě kolem 8. srpna. Zdá se, že Yantar nebyla přihlášená na AIS v době mezi opuštěním Olenya Guba a připlutím do Irska. Plavidla námořnictva nejsou vázána stejnými pravidly jako civilní plavidla, a zdá se, že Yantar svůj AIS běžně vypíná. Její přesné místo pohybu tedy zatím nebylo určeno. Nicméně lodě ruského námořnictva byly během této doby zaznamenány u západního pobřeží Irska a také u Skotska.

Olenya Guba je místem, kde sídlí řada speciálních aktiv. Patří mezi ně slavná špionážní ponorka ruského námořnictva Losharik, kterou zasáhl ničivý požár 1. července 2019. Mezi další neobvyklé námořní systémy patří základna pro cvičené běluhy. Odtud pravděpodobně pocházela běluha, která se objevila u norského pobřeží v dubnu 2019.

Běluha ve službách ruského námořnictva.
Běluha ve službách ruského námořnictva.

Yantar je popisována různě, jako „loď pro zvláštní účely“ a také jako „oceánografické plavidlo„. Takové názvy jsou však považovány za eufemismy pro špionážní loď. Provozuje ji tajné ruské hlavní ředitelství pro podvodní výzkum (GUGI), které také provozuje ruské ponorky se „speciální misí“ (čti „špionážní“).

Yantar je vybavena ponorným člunem s posádkou „pr.16810 Rus“, který se může ponořit do více než 6 000 metrů. To je mnohem více, než 100 metrů hluboké vody, kde se momentálně nachází. Ponorný člun je přepravován ve velkém hangáru a je spouštěn přes pravobok lodi. Na její zádi jsou dále dva rámy pro spouštění menších ponorek a dálkově ovládaných plavidel (ROV). Mezi posádkové systémy například patří ARS-600, což je ruská verze kanadské ponorky Deep Worker.

Ponorky a ROV lze použít pro operace na infrastruktuře mořského dna, jako jsou internetové kabely. Kromě toho může Yantar používat své palubní a vlečné sonarové systémy k mapování mořského dna.

Schéma využití ruské špionážní lodi Yantar.
Schéma využití ruské špionážní lodi Yantar. Pro detailní rozlišení přejděte: www.hisutton.com.

Ruská špionážní loď Yantar

Yantar (Янтарь) je speciální loď pro sběr zpravodajských informací postavená pro ruské námořnictvo. Loď provozuje hlavní ředitelství podvodního výzkumu ruského námořnictva (GUGI) a od roku 2015 a je údajně špionážní lodí. Domovským přístavem plavidla je Severomorsk, kde je připojeno k Severní flotile. Je to první loď své třídy, další dvě sesterské lodě jsou ve výstavbě.

Yantar navrhla CMDB Almaz Design Bureau v Petrohradě a trup byl založen 8. července 2010. Na vodu byla spuštěna v prosinci 2012 a své námořní zkoušky dokončila v květnu 2015. Loď má délku 108 metrů a plný výtlak 5 736 tun. Využívá diesel-elektrický pohon pro maximální rychlost přibližně 15 uzlů (28 km/h; 17 mph). Oficiálně má 60 členů posádky. Loď byla postavena v Yantar Shipyard v Kaliningradu.

Výtlak5 736 tun (plné zatížení)
Délka107,8 m
Šířka17,2 m
Instalovaný výkon2 × 3400 hp elektromotory
Dieselové generátory 4 × 1600 kW
Dieselové generátory 2 × 1080 kW
Pohon2 azipody s pevnými vrtulemi
2 příďové trysky
Rychlost15 kn (28 km/h; 17 mph)
Parametry špionážní lodi Yantar.

Zdroj: en.wikipedia.org, www.navalnews.com