Pilotní návrh designu parníku od Petra Jandy.

Kasko parníku Dr. Edvard Beneš bude sloužit jako plovoucí galerie

Trup lodi z 30. let minulého století bude po úpravách sloužit jako galerie, kavárna a příležitostný koncertní prostor.

Dr. Edvard Beneš byl na vodu spuštěn 1. 5. 1938, v roce 1939 byl přejmenován na Labe, v letech 1942-45 nesl jméno Wischehrad, poté až do roku 1952 opět Dr. Edvard Beneš a v roce 1952 byl přejmenován znovu na Vyšehrad. Pod tímto jménem plul až do roku 1988, kdy se rozhodlo o jeho rekonstrukci. Práce skončily v roce 1989 hrubou stavbou nástavby horní paluby. Parník poté chátral u železničního mostu v Holešovicích.

Kolesový parník ze třicátých let minulého století se již nyní stal jedním z hlavních lákadel k návštěvě nultého ročníku festivalu mladého designu AHOJ, DESIGN! Loď o šedesáti metrech, kterou ke galerijnímu provozu zapůjčila Pražská paroplavební společnost, zatím ve svém surovém stavu poskytla zázemí nultému ročníku festivalu, který chce mimo jiné upozornit také na skvělý potenciál budoucí galerijní lodi. Ta by měla v následujících měsících projít rekonstrukcí a funkční konverzí podle architektonického návrhu mladého architekta Petra Jandy ze studia Brainwork. Parník má pak do budoucna sloužit jako rozvinutí projektu (A)VOID Gallery a fungovat jako plovoucí pavilon pro výstavní a jiné kulturní účely.

Jako inspirace posloužila londýnská galerii Serpentine, která již více než deset let staví v Kensingtonských zahradách výstavní pavilon podle návrhů světových architektonických veličin. Pražské podmínky jsou skromnější, a podoba lodi se tedy nebude měnit tak často. Podle možností by se měl design parníku každé dva roky obměňovat a vyvářet tak prostor pro nová autonomní výtvarná a architektonická řešení.

V plánu je například projekt výtvarníka Michala Cimaly. Pilotní návrh Petra Jandy (na ilustraci) je koncipovaný jako těkavé rozhraní interiéru s exteriérem sestavené z ocelových prutů bez povrchové úpravy. Proměna počítá s provozem galerie, kavárny a příležitostným koncertním prostorem. Hlavním prvkem Jandovy konverze se tak stane velmi působivý zastřešující plášť z ocelových prutů, který vizuálně a funkčně posouvá surovou loď do zcela neobyčejné a překvapivě futuristické podoby.

Zdroj: ahojdesign.cz, cs.wikipedia.org