Mega jachta "Dilbar" v Hamburku, další osud stále nejistý

Mega jachta „Dilbar“ v Hamburku, další osud stále nejistý

Mega jachta „Dilbar“, jejíž cena se odhaduje až na 800 milionů dolarů, má výjezd z Hamburku stále zakázaný. Její údajný majitel Alisher Usmanov si musí počkat.

Největší krytý bazén, jaký byl kdy na lodi instalován. Pohon s výkonem 40 000 koní. Přistávací plocha pro vrtulníky a luxusní kajuty pro 36 hostů. „Dilbar“ (IMO 9661792) je jednou z největších, nejdražších a nejluxusnějších jachet, které byly doposud vyrobeny.

Mega jachta "Dilbar" ve srovnání s jachtami ostatních zámožných osob.
Mega jachta „Dilbar“ ve srovnání s jachtami ostatních zámožných osob.
Monumentální mega jachta „Dilbar“ na video-záběrech.

V říjnu se loď vydala na svou poslední plavbu, cílem byl suchý dok Blohm & Voss v přístavu Hamburk, kde byly naplánovány rozsáhlé údržbové práce. Spolkový úřad kriminální policie (BKA) ale pravděpodobně pracuje na delším setrvání jachty v Německu.

Kvůli útoku ruské armády na Ukrajinu a následným sankcím proti prezidentu Putinovi a jeho nejbližším, se loď několikrát dostala do novinových titulků. A to proto, že „Dilbar“ údajně patří ruskému oligarchovi a miliardáři Alisheru Burkhanoviči Usmanovovi. Oligarchovi, který vydělal peníze pomocí mnoha ruských společností, mimo jiné jako největší akcionář ocelářské společnosti „Metalloinwest“ a skupiny „Mail.ru“.

Mega jachta „Dilbar“ je bez posádky

Již na začátku března bylo řečeno, že „Dilbar“ byl zabaven. Nebylo tomu tak, protože úřady nechaly loď pouze pozorovat, ale k žádnému oficiálnímu zatčení nedošlo. Megajachta, jejíž kupní cena se prý pohybuje mezi 600 a 800 miliony dolarů, se stále nesměla hýbat. Protože i bez sankcí vůči majiteli potřebuje ruská jachta vývozní odbavení od celního úřadu, které pro „Dilbara“ stále není k dispozici.

O několik dní později bylo zaznamenáno, že posádka lodi „Dilbar“ se vylodila. Kapitán napsal: „Vyčerpali jsme všechny možnosti.“ Podle zpráv byly problémy s vyplácením mezd, protože sankcionovaní oligarchové mají nyní zakázáno vyplácet mzdy zaměstnancům v amerických dolarech. Podle Forbes obdržela posádka e-mail od britského poskytovatele jachtařských služeb „Sarnia Yachts“, který vysvětlil, že výplaty mezd již nejsou možné.

Spojit mega jachtu s oligarchou není snadné

O dva týdny později se objevily zprávy o stavu vyšetřování německými úřady: Mluvčí hamburského senátu Marcel Schweitzer potvrdil, že „Dilbar“ je „pravděpodobně“ předmětem sankcí. Přestože práce kriminalistů z BKA ještě není dokončena, k tomuto závěru stačí „průběžný výsledek“.

Vyšetřování trvá tak dlouho, protože „Dilbar“ oficiálně patří schránkové společnosti Klaret Continental Leasing Limited, na Maltě. V době založení bylo možné určit spojení s Usmanovem přes registrovaného jednatele, který byl zároveň šéfem dalších ruských společností. Ale už v roce 2019 prý oligarcha převedl „Dilbara“ na svěřenskou společnost, což dnes ještě více ztěžuje jeho identifikaci, jako jasného vlastníka.

Se „svobodou“ jachty to však nevypadá dobře. Loď má již nyní zakázáno opustit hamburský přístav. Pokud by se tak stalo, podle Schweitzera by mohl být „Dilbar“ okamžitě zabaven. Zřizovat pozorovací stanoviště však pravděpodobně není potřeba, protože kvůli pracím na lodi je „Dilbar“ v současnosti stále „nepojízdný“, uvedl.

Usmanov již na začátku března označil oficiální aktivity týkající se jeho údajné lodi a jeho majetku v zemích, kde na něj byly uvaleny sankce, za „nespravedlivé“. Prostřednictvím webových stránek Mezinárodní šermířské federace FIE, jejímž byl Usmanov prezidentem v letech 2009 až 2022, dal světu vědět: „Domnívám se, že takové rozhodnutí je nespravedlivé a důvody uvedené k ospravedlnění sankcí jsou jedna série nepravdivých a pomlouvačných obvinění, která poškozují mou čest, důstojnost a obchodní pověst.“

O osudu dalších mega jachet, které také údajně patří ruským oligarchům jsme psali v tomto článku:

Zdroj: www.stern.de