Tlačné soulodí s velkým transformátorem ohromovalo kolemjdoucí na břehu horního toku řeky Vezery. Téměř stometrová loď je v těchto místech k vidění jen zřídka.
Nákladní loď přepravovala 300 tunový transformátor pro rozvodnu společnosti Westphalia-Weser, která se nachází vedle bývalé jaderné elektrárny ve městě Würgassen. Soulodí o délce 96 metrů podél řeky Vezery (německy Weser) sledovaly stovky lidí, mávaly, nebo dokonce, tuto v místě neobvyklou situaci, fotily a natáčely.
Transformátor vyrobila firma GE Grid GmbH v Mönchengladbachu a vodní cestou byl v neděli 13. 2. 2022 doručen do města Wehrden. Zde byla pro vyložení transformátoru využita nájezdová rampa přívozu. Tlačný člun se pomocí ocelových lan navijáků ukotvil ke břehu a byl otočen napříč řeky. Poté, 300 tun vážící transformátor v hodnotě 5 milionů eur, vyvezl samohybný kolový přepravník, který byl přistaven na silnici. Otočení člunu ve velkém proudu řeky bylo problematické. Při pokusu o ukotvení dokonce selhal jeden z navijáků.
Tato překládka se měla uskutečnit již 9. února, ale soulodí se zdrželo ve městě Hameln z důvodu velké vody. Přeprava byla nakonec povolena, ale ihned v pondělí 14. února ráno, měla být po odjezdu soulodí, Vezera pro lodní dopravu uzavřena. Na příští rok je plánována přeprava ještě druhého a těžšího transformátoru.
Tlačné soulodí poháněl český remorkér
Zajímavostí je, že tlačný remorkér s názvem Nicolaas Van Der Wees plující pod nizozemskou vlajkou je původně česká loď
TR-39. Remorkér řady 610 byl postaven v mělnické loděnici v roce 1990 pro děčínskou společnost ČSPL. Určen byl díky své speciální nízko-ponorové konstrukci zejména pro přeshraniční dopravu po Labi. Společnost však na přelomu tisíciletí skončila v úpadku a tato událost prakticky znamenala konec nákladní plavby v Čechách.
Pro drobné dopravce není z ekonomického hlediska možné své lodě provozovat na extrémně nespolehlivé vodní cestě Labe. Povolené ponory plavidel v úseku od Ústí nad Labem po státní hranici jsou po část roku dokonce nedostatečné i pro větší rekreační čluny. Některé úseky na německém území jsou na tom bohužel podobně. Úřady v obou státech raději ustupují samozvaným a hlasitým aktivistům.
Zdroj: www.nw.de, www.tah.de, www.hoexter-news.de