Tlačné soulodí s velkým transformátorem ohromovalo kolemjdoucí na břehu horního toku řeky Vezery.

Tlačné soulodí na horní Vezeře doprovází zájem veřejnosti

Tlačné soulodí s velkým transformátorem ohromovalo kolemjdoucí na břehu horního toku řeky Vezery. Téměř stometrová loď je v těchto místech k vidění jen zřídka.

Nákladní loď přepravovala 300 tunový transformátor pro rozvodnu společnosti Westphalia-Weser, která se nachází vedle bývalé jaderné elektrárny ve městě Würgassen. Soulodí o délce 96 metrů podél řeky Vezery (německy Weser) sledovaly stovky lidí, mávaly, nebo dokonce, tuto v místě neobvyklou situaci, fotily a natáčely.

Transformátor vyrobila firma GE Grid GmbH v Mönchengladbachu a vodní cestou byl v neděli 13. 2. 2022 doručen do města Wehrden. Zde byla pro vyložení transformátoru využita nájezdová rampa přívozu. Tlačný člun se pomocí ocelových lan navijáků ukotvil ke břehu a byl otočen napříč řeky. Poté, 300 tun vážící transformátor v hodnotě 5 milionů eur, vyvezl samohybný kolový přepravník, který byl přistaven na silnici. Otočení člunu ve velkém proudu řeky bylo problematické. Při pokusu o ukotvení dokonce selhal jeden z navijáků.

Jako nesnadný úkol se ukázalo otočení člunu napříč řeky Vezery.
Jako nesnadný úkol se ukázalo otočení člunu napříč řeky Vezery.

Tato překládka se měla uskutečnit již 9. února, ale soulodí se zdrželo ve městě Hameln z důvodu velké vody. Přeprava byla nakonec povolena, ale ihned v pondělí 14. února ráno, měla být po odjezdu soulodí, Vezera pro lodní dopravu uzavřena. Na příští rok je plánována přeprava ještě druhého a těžšího transformátoru.

Tlačné soulodí poháněl český remorkér

Zajímavostí je, že tlačný remorkér s názvem Nicolaas Van Der Wees plující pod nizozemskou vlajkou je původně česká loď
TR-39. Remorkér řady 610 byl postaven v mělnické loděnici v roce 1990 pro děčínskou společnost ČSPL. Určen byl díky své speciální nízko-ponorové konstrukci zejména pro přeshraniční dopravu po Labi. Společnost však na přelomu tisíciletí skončila v úpadku a tato událost prakticky znamenala konec nákladní plavby v Čechách.

Pro drobné dopravce není z ekonomického hlediska možné své lodě provozovat na extrémně nespolehlivé vodní cestě Labe. Povolené ponory plavidel v úseku od Ústí nad Labem po státní hranici jsou po část roku dokonce nedostatečné i pro větší rekreační čluny. Některé úseky na německém území jsou na tom bohužel podobně. Úřady v obou státech raději ustupují samozvaným a hlasitým aktivistům.

Tlačné soulodí pohání Remorkér s názvem Nicolaas Van Der Wees nizozemského majitele.
Tlačné soulodí pohání Remorkér s názvem Nicolaas Van Der Wees nizozemského majitele.
Remorkér TR-39 ještě plující pod vlajkou provozovatele ČSPL.
Remorkér TR-39 ještě plující pod vlajkou provozovatele ČSPL.

Zdroj: www.nw.de, www.tah.de, www.hoexter-news.de